Mutluluğu Sende Yaşa

Bağırsak gazı ile alakalı bilmedikleriniz

Bağırsak gazı bilmedikleriniz

33

Bağırsak gazı ile alakalı bilmediğiniz gerçekler

Bazı durumlarda sessizce, bazı durumlarda büyük bir gürültüyle, bazı durumlarda ise en olmadık yerlerde aut çıkan bağırsak gazı ile ilgili ilginç gerçekleri meydana yerleştiriyoruz.Bazı durumlarda sessizce, bazı durumlarda büyük bir gürültüyle, bazı durumlarda ise en olmadık yerlerde aut çıkan bağırsak gazı ile ilgili ilginç gerçekleri meydana yerleştiriyoruz.Gazlar ile ilgili bilmediğiniz 30 gerçekGaz çıkarmak veyahut hıçkırmak kendimize gülünç geliyor fakat gazlar ile ilgili bahsetmek da istemiyoruz. Bazıları büyük bir gürültüyle kimileri da sinsice gelen bağırsak gazları yüzde 59 nitorjen, yüzde 21 hidrojen, yüzde 9 karbondioksit, yüzde 7 metan, yüzde 3 oksijen ve kalan yüzde 1 başka maddelerden oluşuyor. Bağırsaklarımızdaki sinirler gaz ve kakayı ayırt edebilen bir yapıya sahip fakat şayet kaka çok sıvı durumda olursa bazı durumlarda bağırsaklar bunu gazla karıştırabiliyor. Bağırsak gazı ile ilgili bundan daha çok enteresan bulguyu okumaya hazır mısınız? Hadi başlayalım…

Bağırsak Gazı oluşumu
Bağırsak Gazı oluşumu

İlgili yazımız: Kakanız ile ilgili hatalı bildiğiniz gerçekler!​

Bağırsak gazı ile alakalı oluşacak tüm maddeleri sıralıyoruz

1. Önce ‘tarihi’ bir bilgiyle başlayalım: İngilizce karşılığı ‘fart’ olan gaz çıkarmanın orijini külüstür İngilizce’de sarfedilen ‘feortan’ kelimesine dayanıyor. Anlamı: Rüzgarı kırmak.

2. Bir insan gün içerisinde ortalama 14 kere gaz çıkartıyor.

3. Günlük gazlarımızın bütün orta büyüklükte bir balonu şişirebiliyor.

4. En çok gaz yapmış besinlerin başında: Karnabahar, brokoli, yumurta, kale, kırmızı et, sarımsak ve süt ürünleri geliyor.

5. Bağırsaktan çıkan gazın hacmi rektal kateter ile ölçülebilir.

6. Anüsten çıkarak dünyaya merhaba diyen gazın sürati saatte 9.5 km.

7. Gazın kötü kokmasının sorumlusu hidrojen sülfür isimli bir gaz ve çıkardığımız gazın yanlızca %1’ini meydana getiriyor.

8. Kadınların bağırsak gazı daha çok hidrojen sülfür içeriyor bu sebepten kadınların gazı erkeklerinkinden henüz kötü kokuyor. Gaz probleminiz mu var? başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

9. Bir bireyin kendisi çıkardığı gaz asla bir başkasının gazı kadar kötü kokamaz.

Bağırsak gazı İçeriği
Bağırsak gazı, kadın bağırsak gazları

10. Çakmak tutarak gazı alevlendirmek harbiden de olası bişi.

11. Romalılar saatinde vatandaşlarına ne vakit ihtiyaç duyulan olursa gaz çıkarmaları gerekliliğini tavsiye ediyor idi. Ayrıca Hipokrat da gaz çıkarmanın sıhhat içersinde çok yararlı olduğunu belirtmişti.

12. Bir bireyin bağırsak gazı ndan cinsel manada uyarılmasına eproctophilia tecrübe ediyor. Evet, gaz çıkarmak bir fetiş.

13. Gazlar bu arada koruma mekanizması şeklinde de çalışabiliyor. 1996’da uygulanan bir hadise incelemesinde, terk edilmiş bir çocuk çıkardığı gazlarla çevreninde bir savunma bulutu oluşturarak kendisini çağrısız misafirlerden koruduğunu söylemiş.

14. Eğer kendinizi gaz çıkarmamak içersinde sıkarsanız bu baş ağrısı, karın şişkinliği ve hem de hemoroide neden olabilir. Fakat neticede tutulan gazlar siz uykudayken bir şekilde yolunu bulup çıkıyor.

Bağırsak gazı oluşumu ile birlikte gelen karın şişliği hakkında makalemizi okuyabilirsiniz.

Bağırsak ile gelen sizi huzur eden nedenler?

15. Bir incelemeye göre gazı koklamak sıhhatli dahi olabiliyor. Aslında gazlarda tespit edilen hidrojen sülfat, ufak miktarlarda mitokondrial hasarların azalmasına ve bunama, kalp krizi, kanser gibi hastalıklardan korunmaya yardım ediyor.

16. Eğer anüs sıkıysa gazın sesi çok henüz yüksek çıkıyor.

17. Öldükten ardından 3 saat henüz gaz çıkarmaya devam ediyoruz.

18. Farklı ses tonlarında gaz çıkararak gülünç şovu yapmış, insanları eğlendiren şahıslara “flatulist” tecrübe ediyor.

19. Çin’de bireyin gaz kokusundan sindirim sistemi hastalıklarını belirleme eden profesyonel gaz koklayıcılar senede 50.000 Dolar kazanabiliyor.

Bağırsak gazı nasıl oluşur
Bağırsak gazı, kadın bağırsak gazları

20. Güney Amerika kabilesi Yanomamiler birbirlerini yüksek sesli ve içten bir gazla selamlıyorlar.gaz

21. İnsanın en iyi arkadaşlarından bir tanesi olan köpekler gaz kokusuna bayılıyorlar. Bu yüzden bazı zamanlar kafalarını bacak aranıza sokarak bu sevdikleri kokuyu koklamak istiyorlar.

22. Gazınızın gül ya da çikolata gibi kokmasını gerçekleştiren haplar var. Bağırsak gazı size iyi gelmeyen gıdaların işaretçisi! başlıklı yazımızı da okumanızı öneriyoruz.

23. Eğer zencefil, nane ya da kakule yerseniz gazınız harbiden de tabii olarak bu tür kokabilir.

24. Gaz filtreli iç çamaşırı yapan firmalar yer alıyor.

25. Bir uçak yolculuğu esnasında kabin basıncından kaynaklı normalden çok daha çok bağırsak gazı meydana çıkıyor ve havalandırmayla daimi devridaim olarak normalden henüz fazla zaman ortamda kalıyor.

26. Hayvanlar da gaz çıkarıyor. Kanatlı karınca dünyada en fazla gaz çıkaran işlek. Ringa balıklarının gaz çıkararak etkileşim kurduğu ifade ediliyor ve dişi çam keseböceği karşı cinsi gaz çıkarmanın sihriyle etkiliyor.

27. Şu anda akıllı telefonlar içersinde 60’tan çok gaz sesini taklit eden aplikasyon sahip olunan.

28. Sakız çiğnemek ve gazlı içecekler tüketmek daha fazla gaz çıkarmanıza neden oluyor.

29. Erkekler kokulu gazları kadınlardan daha fazla çıkarıyorlar.

Sağlık için daha fazlası için  Sağlıklı Yaşam Kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.