Mutluluğu Sende Yaşa

Dudak Çatlamasına İyi Gelen Doğal Tedavi

30

sizler içersinde derleyerek, özellikle kadınların çokça muzdarip oldukları kurumalara bağlı dudak çatlaması sorununun basitçe sebep üstesinden gelebileceğiniz ile ilgili sizi bilgilendirmek istedik.
Kış aylarında yaz aylarına nispeten henüz sık sık görülen fakat yenidende şahıstan şahsa değişiklikliğe uğramaz üzere bütün mevsimlerde görülebilen dudak çatlakları, genellikle tekilce cilt kurumalarının işareti olup, evde hazırlanabilecek kolay kürler, merhemler, vazelin veya hut muhtelif nemlendirici kremlerle rehabilitasyon edilebilen kolay bir mesele olsa da, bazı zamanlar henüz ciddi hastalıkların da habercisi olabileceğinden, kolay bir dudak çatlaması ile öneme alınması lüzumlenen bir hastalık sendromu olan dudak çatlamalarını birbirinden ayırt etmek hayati ehemmiyet taşıyabilir.
Dudaklarımın Çatladığını Sebep Anlarım?
Eğer siz de daimi alt dudağınız ile üst dudağınızı birbirine değdirme veyahut dilinizle dudağınızı ıslatma, hem de dilinizin yeterli gelmediği halde, işaret parmağınızı ıslatarak dudaklarınıza sürmek suretiyle dudaklarınızı defalarca kez nemlendirme gereği hissediyorsanız, büyük bir olasılıkla dudak çatlaması sorunuyla karşı karşıyasınız.
Bu yazımızda sizlere dudak çatlamalarına nelerin iyi yaklaştığını, dudak çatlaması tiplerini, gerekçelerini, tanı ve rehabilitasyon yöntemlerini hazırladık.
Dudak çatlaması birçok sefer, epey kolay sebeplere bağlı olmasından rehabilitasyonu içersinde yeniden epey kolay yöntemler yeterli gelmektedir.
Tedavisi basit olmakla beraber, yeniden edici özellikte olmasından, dudak çatlamasına neyin iyi yaklaştığını öğrenmeden evvel sizlere sebeplerinden söz etmek istiyoruz çünkü sebepler ortadan kaldırılmadığı müddetçe, tedaviler anlık veyahut bir kaç gün sürecektesir yaratacak ve mesele kısa müddet içinde tekrarlayarak can sıkıcıduruma gelecektir.
Dudak çatlaması meselelerinin en fazla kış aylarında meydan açıkmasının başlıca nedeni, isminden de anlaşılabileceği üzere kış aylarındaki soğuk havalardır.
Soğuk, aynen ellerde bulunduğu gibi, dudaklarda da kurumaya, cilt yapısı yatkın olan şahıslarda ise çatlamalara sebebiyet verebilir.
Ancak yaz aylarında da bedenin susuz kalmasından, tıbbi ismiyle hehidrasyondan dolayı dudak çatlaması meseleleri da azımsanamayacak kadar sık sık karşımıza çıkmaktadır.
Vucudun susuz kaldığı hallerde, kendiliğinden cilt de kuruyacak ve çatlamaya başlayacaktır.
Dehidrasyondan dolayı dudak çatlamalarına genellikle bedenin başkatitiz yerlerinde de çatlamalar eşlik edecek olmakla beraber, hissiyatı çokolması nedeniyle, bireyin ilk ilgisini çekecek ve hastalığa sebebiyet verecek bölgesi olan dudaklarındaki çatlamalar en ilgi çekici olandır.
Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?
Dudak çatlamasına iyi gelen kolay rehabilitasyon ve deşarj olmayöntemlerini bulabileceğiniz kısmı okuduktan ardından, çatlama sebeplerine de göz atarak, halinize ideal olanı belirleme edip, öncelikli olarak olası bulunduğu oranda, nedenleri ortadan kaldırmaya çalışmanızı ve ardından rehabilitasyon adımına geçmenizi yine tavsiye ediyoruz.
Vazelin Veyahut Başka Kolay Nemlendiriciler Kullanarak Çatlak Dudak Tedavisi:
Pek birçoğumuzun çantasında taşıdığı en kolay nemlendiriciler ya dasenesinin eskitemediği, birçok cilt müesseseye derdine deva vazelin, dudak çatlaklarına da en iyi gelen ürünlerdendir.
Çatlamalar nem kaybından kaynaklandığından, dudaklarınızı nemlendirecek birçok formül işe yarayacak fakat dudaklarınız kremiveyahut vazelini emdiği vakit, mesele yine baş gösterecektir.
Nemlendirici kremleri dudaklarınıza sürmeye çatlakların oluşumundan evvel başlayacak olursanız, çatlakları tümüyle önleyebilirsiniz fakat kimi uzmanlara göre, dudaklara, gereksinim duymadığı zaman lüzumsuz yere nemlendirici sürmenin, dudakların bir müddet nihayetinde bu konuda bağımlılık ilerlettiği ve kremlerin sürülmediği zaman, dış bir etkene maruz kalmaksızın çatladığını söylemekteler.
Bu nedenden dolayı, çatlak oluşumundan evvel engelleyici olarak nemlendirici sürülmesini biz de pek tavsiye etmiyoruz.
Çatlakların oluşumunu müteakip kullanılacak E vitamini sahibi olan ve gliserin bazlı olan merhemler, losyonlar v.b.
nemlendiriciler, dudak çatlağına en iyi gelen ürünlerdir.
Ruj Sürmek Çatlamış Dudaklarınızın Nemli Kalmasını Sağlar:
Kadınların pek çoğunun çantasından noksan olmayan asli makyaj malzemelerinden biri olan ruj , dudak çatlamasına iyi gelir.
Ruj, ihtiyar bir yapıya sahip olmasından, dudaklarınızı defalarca keznemli tutacak, hem çatlaklara iyi ileriki hatta deşarj olma hissetmenizi sağlayacaktır fakat rujun emilimi tamamlandıktan veya dudaklarınızdan çıktıktan kısa bir müddet ardından, kurumadan ve çatlaklardan dolayı rahatsızlık hissini yine yaşamaya başlamanız da pek uzun süremeyecektir.
Dudak çatlaması sorunu yanlızca bayanlarda değil, bu arada erkeklerde de oluşabildiği içersinde, ruja seçenek olarak, Gratis v.s.
mağazalardan rahatlıkla edinebileceğiniz chapstick tipi, renksiz nemlendirici rujlar da piyasada yer almaktadır.
Neredeyse tamamiyle yağ ya da gliserinden yapılmış bu maddeler, dudakları nemli tutmak ve rahatsızlığı asgariye indirmek içersinde bire birdir.
Bol Sıvı Kullanımı Dehidrasyona Engelleyerek Dudak Çatlamasına İyi Gelir:
Sebebi soğuk hava, yel olsun, güneş maruziyeti olsun, ne olursa olsun, temeldeki neden yaş bezi içermeyen bu bölgenin su yitirmiş olması olmasından, beneninize harici olarak alacağınız birçok şekerli olmayan sıvı dudak çatlamalarınıza iyi gelir fakat en ideali, yanlızca ve yanlızcasu içmenizdir.
Bilhassa asit içerek ve çatlaklara daha çok sebebiyet verebilecek besinlerden kaçınmalısınız diğer türlü bu içecekler iyi gelmek bir yana dursun, probleminizi henüz ciddi boyutlara vardırabilir.
Ev Yapımı Tabii Dudak Peelingleri ile Çatlamaları Oluşmadan Önleyin:
Dudak çatlamasına iyi gelen rehabilitasyon yöntemlerini araştırmanıza lüzum bırakmayacak bir başka formül de, çatlamalara karşı dudaklarınızı peşinen koruyan dudak peelingleridir ve derli toplu olarak yapılmaları ile epey sıhhatli bir cilde sahip olup, kurumalara sebebiyet veren maruziyetlere karşın, çatlakları engel olabilirsiniz.
Evde dudak peelingi yapımı yazımızda daha çok ayrıntı bulabilirsiniz.
Dudak Çatlamalarına İyi Gelen Tabii Rehabilitasyon Yöntemleri:
Eğer siz de, tabii olmayan en kolay bir nemlendirici kremi dahi kullanmayanlardansanız veyahut sık sık sıvı kayıbı yaşadığınız ve dudak çatlaması problemiyle nerdeyse süreğen olarak baş etmeye çalışıyorsanız, ruj, krem, vazelin gibi tabii olmayan ve daimilik isteyen rehabilitasyon yöntemlerini adına henüz tabii yöntemleri, evde kendiniz hazırlayabileceğiniz kürleri veyahut herhangi bir yerde rahatlıkla erişebileceğiniz ürünler ile uygulanan tedavileri seçenek ediyor olabilirsiniz.
Bu halde sizlere tavsiyelerimizi şöyle sıralamak istiyoruz;
Dudaklara Bal Sürerek Çatlak Dudaklarınızı Rehabilitasyon Edebilirsiniz:
Yıllar yıllıdır envai tür hastalığın tedavisinden sarfedilen bal, dudakları nemlendirmek ve çatlakları tedavi etmek ile ilgili da oldukça yeteneklitabii bir üründür fakat bal tedavisini dudak çatlaklarınıza doğru şekildetatbik etmek, rehabilitasyonun muvaffakiyet sayısını direk etkiler.
Bir kulak çubuğu fakat henüz ideali, işaret parmağınız sayesindealacağınız bir oran balı, kurumuş ve çatlamış dudaklarınızın üzerine, nemlendiri sürer gibi uygulamalı ve bu yolla 15-20 dk kadar beklemelisiniz.
Süre bitiminde yapmamanız lüzumlenen en ehemmiyetli şey, dudaklarınızı yalamaktır.
Zira, dudakları kuruyan ve çatlayan kişilerin, çatlakların henüz kötüye gitmesine istemeden sebebiyet verdikleri ehemmiyetli hatalardan biridirbu.
Yaladığınız dudaklara ilişki eden tükürük sıvısı buharlaşırken, dudaklarınızda var olan az miktarda nemi de yanında götürdüğündendaha çok kurumaya sebebiyet verecektir.
Tükürük, yapısı bakımından asidiktir.
Çatlaklarınızın önemiyetini arttıracak, hem de ilereyen boyutlarda, canınızın yanmasına neden olacaktır.
Ancak bal tedavisini uyguladığınız dudaklarınızı yalamak adına, 20 dk lık müddet nihayetinde, ıslak bir mendil ve en uygun olarak ılık suyla ıslatılmış bir mendil sayesinde nazikçe silerek temizleyecek olursanız, her derde deva bal, dudak çatlağına da iyi gelir, hatta çok iyi gelir.
Bu programlamayı gün içerisinde 2 sefer yapabilirsiniz.
Bal, bu arada antibiyotik özelliği taşıyan bir ürün olmasından, henüzseyrek olarak gözükse de enfeksiyondan kaynaklanan dudak çatlamarına karşı da iyi gelir, Üstelik yanlızca geçici olarak deşarj olma sağlamakla kalmaz, kalıcı bir rehabilitasyon yöntemidir.
Şeker Rehabilitasyonu ile Kuruyan ve Çatlayan Dudaklara Son:
Şeker birçok zararının yanında, makul ölçülerde tüketildiğinde veyahutmakul yerlerde kullanıldığında, mucizeler yaratan bir üründür.
Derideki ölü dokuları temizleyip dökme fonskiyonu olmasından, şekeri hafifçe ılık bir suyla sulandırıp, krem kıvamına getirerek, kendinize dudak çatlaklarına iyi gelen ev yapımı bir merhem hazırlamış bulunursuzunuz.
Aynen bal rehabilitasyonu gibi, dudaklarınıza uyguladığınız şekerli merhemi bal kadar fazla zaman bekletmeye bilirsiniz.
Ortalama 7 ila 10 dk arasında dudaklarınızda kalacak şekerli kremi ılık suyla temizlediğinizde, çatlaklara ne kadar iyi gelmiş olduğunu şipşak hissetmeye başlayacaksınız.
Dudaklara Yağ Sürerek Nemlendirin, Çatlamaların Önüne Geçin:
Bahsettiğimiz her ne kadar zeytinyağı değilse de, başka yağların bulunamayacağı hallerde zeytinyağı kullanmak da çok kötü bir düşünce değildir fakat zeytinyağı efkâr tadı nedeniyle dilinizle ilişki edeceğinden,hastalığa sebebiyet verebilir.
Bunlar dışında da dudaklarında noksan olan yağ bezelerinin konumunu doldurup çatlak oluşumlarını engelleyecek olmanın yanında, var olan,durumu hazırda oluşmuş olan çatlaklara da iyi gelecek;
Jojoba yağı, Hindistan cevizi yağı ve Badem yağı gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz ürünlerdir.
Bilhassa hindistan cevizi yağı, bebeklerini emziren annelerin göğüs ucu çatlakları içersinde de kullanarak çok hızlıca etkisini gösterip, yaraları, çatlakları rehabilitasyon etme özelliğini sunan, sanki mucizevi bir yağdır ve dudak çatlaklarınıza da şaşırtıcı iyi geleceği kesindir.
Salatalık Rehabilitasyonu Evde Basitçe Uygulayabileceğiniz, tabii bir çatlak dudak rehabilitasyon yöntemidir:
Salatalıkları soyup fırsat buldukça dudaklarınızın üzerinde bekletmek çatlamalara iyi gelecektir.
Aloe Vera Çiçeği Jeli ile Doku İyileşmelerini Hızlandırın:
Yine her der derde deva bir farklı madde olan Aloe Vera jeli, ismini aldığı Aloe Vera çiçeğinin içinden çıkan kaygan, jel tipinde bir likittir ve birçokçatlak, yara ve hem de yanıklara dahi iyi gelmektedir.

Dudak Çatlaması Sebepleri:
Şimdi gelelim dudak çatlaması sebep gerçekleşir sorusunun cevaplarına.
Tedabvi yöntemleri ve en iyi gelen hazır satılan ürünlerin yanında, evde yapılabilen merhem türü, tabii başka bir deyişle bitkisel tedavile yöntemlerinden bahsettikten ardından, dudak çatlaması meselesinin kısa sürelerle yinelememesi içersinde ortadan kaldırmamız lüzumlenen edenleri incelemek istiyoruz.
Dudaklarda Soğuk Nedeniyle Çatlamalar:
Tüm dudak çatlaması sorunlarının nerdeyse %90’ını meydana getiren sebeptir.
Bu nedenden en fazla kış aylarında görülür.
Mevsimsel şartlar, ani hava farklılıklari, yel gibi etkenlerin, bireyimeseleye henüz da meyilli yapmasının yanında, soğuk yalnız başına dudak çatlamalarına sebebiyet verebilir.
Bilhassa çok soğuk havalarda, ağız bölgenizi kapatacak tipte berelerveyahut atkılar kullanarak sokağa çıkarak rizikosu en aza indirebilirsiniz.
Güneşe Maruziyet:
Yukarıda da bildirdiğimiz gibi, dudak çatlamaları nem kayıbına bağlı oluşabildiğinden, güneşe aşırı etki altında kalan yüzlerde de sık sıkkarşımıza çıkan sorunlardandır.
Güneş ışığına doğrudan etkisinde kalmak, dudak çatlamaları dışındahenüz birçok hastalığa sebebiyet verebileceğinden, genel olarak kaçınılması lüzumlenen bir husustur.
Dudak Yalamak Çatlamaları Arttırır:
Bazı kişilerin, dudaklarında herhangi bir müesseseye sorunu olmamasına rağmen, sanki tik şeklinde bir dudak yalama bağımlılıkları bulunmaktadır ve bu bağımlılık bireyin vaziyetini kısır döngüye sokmakta ve aslında var olmayan bir meselenin meydana gelmesine taban hazırlamaktadır.
Tükürük asit içerdiğinden ve yapısı nedeniyle dudaklar üstünden uzaklaşırken yanında, dudaklarda kalan sıvıyı da götürdüğünden, daha çok kurumaya neden olarak, henüz ciddi çatlaklara taban hazırlar.
Gribal Mikrop ve Soğuk Algınlıkları ve Burundaki Yapısal Bozukluklar
Burnumuzun tıkanmasına ve daimi ağızdan soluk alıp vermemize neden olabilecek gribal enfeksiyonlar, soğuk algınlıkları ve burnumuzdaki yapısal bozukluklar dudak çatlamasına neden olabilir.
Bilhassa burun kemiğinde yapısal arıza olan ve daimi ağızdan soluk alıp veren şahıslar, süreğen dudak çatlaması meselesi ile karşı karşıya kalmakta, çatlamaya iyi gelen rehabilitasyon yöntemlerini genellikle birhayat boyu mütemadiyen kullanamadıklarından, dudaklarını sıklıkla yalamaya meyletmekte ve sonuçta, nerdeyse kanamalı yaralara sebebiyet verecek çatlaklarla karşı karşıya kalabilmektedir.
Asitli Yiyecek ve İçecekler Sıhhatli dudakların Düşmanıdır:
Kola gibi tamamen zararı dokunabilecek içecekleri bir kıyıya bırakacak dahi olsak narenciye ve kimi sebze ve meyvelerde tespit edilenasit,dudaklarda nem kayıbına ve sonuçta çatlamaya neden olabilir.
Turunçgillerin birçok faydası da bulunduğu göz önünde bulundurulacak olursa, tamamen kaçınılması doğru olmamakla beraber, müesseseye ve çatlama meselesi ile karşı karşıya kalınan dönemlerde, dudaklarımız iyileşene kadar, tüketimlerine bir kısıtlama getirmek iyi düşünceolabilir.
Vücudun Susuz Kalması Dudak Kurumasına Sebebiyet Verebilir:
Aşırı sıcağa etkisinde kalmak, fazlaca fiziksel etkinlik neticesi su kaybedilmesi, ishal gibi bağırsak hastalıkları neticesi, kaybedilen suyun,adına konmaması neticesi bedenin susuz kalması başka bir deyişledehidrasyon halinde, yağ bezlerinden mahrum ve titiz bir bölge olan dudaklar hızlıca etkilenecek, kuruyacak ve çatlayacaktır.
Bazı Makyaj Malzemeleri:
Dudaklardaki makyajı fazla zaman saklamak içersinde sürülen kimimakyaj bazlası, pudra veyahut fondöten gibi kimyevi maddeler, yağlanmayı ve nemlenmeyi engel olarak makyajın akmasına mani olma mantığıyla işleyiş gösterdiklerinden, dudaklara sürülmesi halinde, kurumalara sebebiyet verebilirler.
Sorununuz varsa, bu tip malzemeleri dudaklarınıza uygulamamanız gereklidir.
Alerji ve Enfeksiyonlar:
Çok henüz seyrek görülmekle beraber, kimi maddelere olan allerjiler ve harici olarak kapılan enfeksiyonlar da dudak çatlamalarına sebep olabilmektedir.
Antibiyotik özeliği gösteren bal gibi tabii ürünler bu tip çatlamalara çok iyi gelmekle beraber, henüz ciddi hallerde, bir doktora danışıp, teklifi tarafında, antibiyotik ilaçlar da kullanmak mümkün.
Vitamin Eksikliklerine Bağlı Çatlamalar:
Bilhassa A vitamini kusurları, dudaklarda çatlamaya sebebiyet verebilir.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.