Anne Çocuk Gebeye iyot’un zararları

4 ay önce Admin tarafından eklendi. kez görüntülendi. 0 yorum yapıldı.

Hamilelik döneminde anne adayındaki iyot eksikliğinin düşüklere, ölü, erken veyahut düşük çoğunluklu doğumlara, bağışıklık düzeneğinin yetersiz kalmasına meydan veriyor ve bebek ölüm oranlarında artışa sebep veriyor.

Uzmanlar, iyot eksikliğinin anne adayında bir ölçüde tolere edilebilirken bebekte guatr ve tiroid hormonlarının kanda oldukça az bulunması vaziyeti olan hipotiroidiye yol açtığı, ayrıca bebekte sağırlık, dilsizlik, cücelik ve zeka geriliğine yol açabileceği ikazında yer aldı.

Türk-Alman Jinekoloji Eğitim, Inceleme ve Hizmet Vakfı Başkanı Prof.
Dr.
Cihat Meşhur, iyotun insan bedeninde oldukça az tespit edilen, normal büyüme ve ilerleme içersinde ihtiyaç duyulan olan bir mineral olduğunu ifade etti.
İyot eksikliğinin, tiroid hormonunun yapımında tesirli olduğunu söyleyen Meşhur, yetersiz iyot alımının yetersiz tiroid hormonu üretilmesine sebep olduğuna ilgi çekti.

Gebelik döneminde bir bayanın yetersiz iyot almasının hem kendi hatta anne karnındaki bebek yönünden ciddi sıhhat problemlerine yol açabileceğini söyleyen Ünlü’nün verilen bilgiye göre, iyot yetersizliği durumunda, anne adayında ilerleyen hipotiroid bebeği de etkiliyor ve bebek hipotiroid hastası olarak dünyaya geliyor.
Anne bu vaziyeti kısmen tolere edebilirken bebek içersinde çok ciddi bir sıhhat meselesi olan hipotiroidiye bağlı ilerleme geriliği, ciltte kuruluk, saç dökülmesi, dilsizlik, sağırlık, cücelik ve zeka geriliği meydana çıkabiliyor.
Zeka gelişmeyi üzerindeki negatif etkilerinden dolayı de düşük okul başarısı ve çalışma performansındaki yetersizliklerle karşılaşılabiliyor.
Bunun dışında hamilelik döneminde iyot eksikliğine bağlı şeklinde de anne adayında düşük, ölü, erken veyahut düşük çoğunluklu doğum rizikosu ciddi oranda artıyor.

Google Aramaları

Benzer içerikler

Yapılan Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

sohbet - sohbet sohbet-