Mutluluğu Sende Yaşa

Hayıt tohumu faydaları nedir?

21

Hayıt  tohumu olarak malum bu nebat çoğu nesiller süresince tıbbi yararları içersinde kullanılmaktadır.

hayit tohumu faydalari 300x300 - Hayıt tohumu faydaları nedir?

Hayıt nebatı ufak kara, karabibere benzeyen meyvelere sahiptir

 

Hap, öz, tentür gibi çoğu şeklinde gıda takviyesi olarak sarfedilen hayıt tohumu bir dizi faydaya sahiptir.
Kurutulmuş meyvelerinden çay da uygulanan hayıt bitkisini, çay pazarlarında kurutulmuş ya da taze olarak bulmak mümkündür

Hayıt tohumunun sağlığa faydaları

PMS belirtilerini azaltmaya yardımcı olur: Bayanlarda uygun olmayan prolaktin üretimi göğüs hassasiyetine ve bunun gibi başka PMS belirtilerine sebep olabilmektedir.
Hayıt bitkisinin ise hipofiz bezindeki prolaktin üretimini bastırdığı; bu nedenden dolayı PMS belirtilerinde azaltma yaşattığına inanılmaktadır.
Yapılan muhtelif incelemeler, hayıt tohumunun göğüslerde hassasiyet, baş ağrısı ve irritabl duygu haller gibi PMS belirtilerini azaltmaya yardımcı bulunduğu neticenine varılmıştır.
Miyom oluşumunun engellemesine yardımcı olur: Rahim miyomlar kanserli olmayan tümörlerdir ve rahim duvarları içersinde oluşmaktadır.
Değişik boyutlar ve şekillerde olan bu miyomların yaşattığı rahatsızlık semptomları değişik durumlarda kendisini göstermiştir.
Miyom oluşumunu önlemek ve azaltmak içersinde en ehemmiyetli yol balanslı bir hormon sistemini sağlamaktır.

Hayıt tohumunda ise hormon balansı içersinde progesterona yardımcı olabilmektedir.

Sivilce ve akne oluşumunu engeller: Hormon dengesizlikleri ve ruhsal dalgalanmalar yaşıyorsanız şunlar akne oluşumuna sebep olabilmektedir.
Eğer, bilhassa çene ilçesinde maaş akne saldırılarına uğruyorsanız, hayıt böyle sivilce ve akneler içersinde tabii bir ilaç olabilmektedir.

Hayıt hormon balanssızlığını gidererek kadınlardaki akne oluşumunu engelleyebilmektedir.

Yapılan ön çalışmalarda, hayıt bitkisinin hormon tesirlerini düzenleyerek premenstrüel sivilce oluşuma mani bulunduğu meydana çıkmıştır.
Doğurganlığa iyi gelir Hayıt nebatı düşüklere kapı aralayan progesteron hormonun yüksek olması gibi hormonal düzensizlikleri gidererek doğurganlığa yardımcı olabilmektedir.
Ayrıca, rahmin iç katman bölgesindeki endometrial hiperplazi imalatının yükselmesi hasebiyle meydana gelen hücrelerin aşırı büyümesi vaziyetini engellemekte, bunların rahim kanseri ile sonuç vermesini önlemektedir.

Prostat kanserini önlemeye yardımcı olur Hayıt tohumu bedenin hormon dengesine yardımcı olmak içersinde tabii ve bitkisel bir ilaç olarak kullanılmaktadır.
Erkeklerde prostat kanserinin başlamasını engellemek içersinde testosteron hormonu düzeylerini düşürebilmektedir.
Bu nedenle seneler süresince tabii bir antiandrojen (erkeklik hormonun kimi etkilerinin dönem dışı bırakılması) olarak

Menopoz belirtilerini hafifletir

Progesteron seviyesinin düşük olması menopoz belirtilerini ehemmiyetli ölçüde tesir ettiğine inanılmaktadır.
Hayıt bitkisinin ise luteinizan hormonlarının salgılanmasını çoğalttığı, böylelikle progesteron seviyelerini yükselttiği söylenmektedir.
Avrupalı kimi doktorların sıcak basması gibi menopozun genel belirtilerini iyileştirmek içersinde hayıt bitkisini önerdiği bilinmektedir.
Süt artışına takviye olur Hayıt çayı vücuttaki prolaktin seviyelerini artırmaya yardımcı bulunduğu içersinde süt artışı olası olabilmektedir.

Prolaktin süt üretimini regüle eden bir dişi hormondur.

Eğer bebeklerini emziren bir anne iseniz, bu iddiayı destekleyecek hiçbir teyit çalışma bulunmadığı içersinde kullanmadan evvel hekiminize veyahut jinekologunuza danışmanız gereklidir.
Endometriozis (çikolata kisti) sorununa iyi gelir: Endometriozis (çikolata kisti) sorunu yaşam sürdüren kadınlar içersinde hayıt bitkisini tüketmek bir tercih olabilmektedir.
Bu bitkinin kullanım alanları esasen genel olarak beden içindeki muhtelif kimyevi tepkimeleri düzenlemeye yardımcı olma üzerinedir.
Bu tarz haller içersinde hayıt bitkisinin kullanılacak dozu rehabilitasyonun başında kesinleştirilmeli ve makul miktarlarda derli toplu olarak alınmalıdır.
Düzensiz adet problemlerini rehabilitasyon eder: Kadınların tabii döngüsünde maaş bazda gerçekleşen menstruasyon devresi oldukça önemli bir olgudur.
Başka ciddi problemlere sebep olabileceği içersinde ne pahasına olursa olsun dikkatli olmakta yarar bulunmaktadır.

Hayit tohumu faydalari 300x158 - Hayıt tohumu faydaları nedir?

Düzensiz adet kanamaları sorunu yaşam sürdüren kadınlar rehabilitasyon içersinde hayıt bitkisinden faydalanabilmektedir.
Terleme meselesine yardımcı olur: Hayıt bitkisinin kullanımı terlememeselesine yardımcı olmak içersinde harika bir formül olarak görülmektedir.
Bu vaziyet içersinde hayıt nebatı kullanıldığında uygulanabilir miktarlarda alınmalıdır.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.