Sağlık Polikistik Over Hastalığı Sebebleri ve zararlari nelerdir

4 ay önce Ayhan Kayıt tarafından eklendi. kez görüntülendi. 0 yorum yapıldı.

Polikistik Over’ın sebebi herhangi bir nedenle yumurtlama fonksiyonunun yarım kalmasıdır.
Yumurtlamanın yarım kalması, içersinde yumurta hücresini barındıran folikül isimli yapının yumurta hücresini olgunlaştıracak ve çatlayarak bu hücreyi serbest bırakacak büyüklüğe ulaşamaması ve milimetrik çaplarda kistik bir yapı olarak yumurtalık içersinde konumunu almasına sebep gerçekleşir.
Yumurtlama fonksiyonu bu yolla yarıda kalmaya devam ettiği müddetçe her ay yumurtalık içindeki küçük kistlere bir yenisi eklenir ve yumurtalıklar bir müddet nihayetinde birden fazla kist sahibi olan ve ileri hallerde normalden büyük çaplara ulaşan yapılara dönüşürler.
Folikül gelişmeyi yumurtalıkların dış yüzeyine yakın bölümünde olmasından her yarım kalan adet döngüsünde adedi çoğalan bu kistler yumurtalığın yüzeye yakın kenarı süresince dizilirler.
Yarıda kalan yumurtlama neticeninde meydana gelen kistik yapı içersinde hormon üretimi de dengesizdir.
Östrojen hormonu adına testosteron hormonu üretilir ve kana geçer.
Bu hormon bayanlarda normalden çok salgılandığında tüylenme ve sivilcelenme yapabilen bir hormondur.
Yumurtlama, adet döngüsünün derli toplu olmasını gerçekleştiren en ehemmiyetli olaydır.
Bu işlevin aksaması adet kanamalarının gecikmeli olarak ve beklenmedik zaman çoğunlukla normalden çok miktarlarda olmasına sebep gerçekleşir.
Üreme çağında olan ve hamilelik tasarılayan bir kadında yumurtlamanın olmaması hamile kalamamasına sebep gerçekleşir.
Belirtileri
polikistik-over-kisti
Polikistik Over
Polikistik over, her kadında henüz değişik seyreder.
Bazı bayanlarda tek sendrom tüylenme olabileceği gibi, bazılarında adet düzensizliği ön tasarıda olabilir.
Tüm bulguların beraberce gördüğünüz polikistik over vaziyeti enderdir.
Şüphe duyulmasını sağlayacak en ehemmiyetli belirtilerden biri kadında normal dışı bir tüylenmenin olmasıdır.
“Yarım kalan” foliküllerden testosteron hormonu ve başka “erkeklik hormonlarının” çok miktarlarda üretilmesine bağlı meydana çıkan bu sendrom en hafif şekliyle erkeklerde sakal çıkan surat yerlerinde görülür.
Daha ileri hallerde normaldışı tüylenme göğüsler arasında, göğüs uçlarında ve göbekte meydana çıkabilir.
Diğer bir ehemmiyetli sendromu adet düzensizliğidir.
Çok nadir hallerde polikistik over’li bir bayan derli toplu olarak adet görmeye devam edebilmesine rağmen, çoğunlukla 35 günün üstünde ve gayri muntazam sürelerle adet görülür.
Tanısı
Tanı konulması içersinde yumurtalıkların tipik ultrasonografik görüntüsünün gözlenmesi, yukarıda belirti edilen bulguların görülmesi lazım olur.
Bazı kadınların yumurtalıkları ultrasonografide “polikistik” izlenimi verebilmektedir.
Görüntüleme yöntemleri tanı koymak içersinde tek başına kullanılamazlar.
Belirti olmadan tanı koymak doğru değildir.
Klinik ve ultrasonografi bulgularıyla PKO tanısı konmasını takiben olaya tiroid hormonlarının ve başka hormonların katkısı olup olmadığını incelemek üzere kimi hormonsal tetkikler istenmesi gerekebilir.
PKO’da bilhassa prolaktin hormonu yüksekliğine sık rastlanır.
Aşırı kilo alımı mevzubahis olduğunda incelemelere çoğunlukla şeker hastalığı incelemeleri ilave edir.
Oluşturduğu Sorunlar
Polikistik overi kozmetik problemlere sebep olabilen kolay bir yumurtlama sorunu olarak görmemek lazım olur.
Yumurtlama sorunu sonucunda meydana gelen hormonsal balanssızlık ve kandaki yüksek “erkeklik hormonu” seviyeleri kadını uzun vadede ciddi meselelerle başbaşa bırakabilmektedir.
Bu nedenle PKO kesinlikle rehabilitasyon edilmesi lüzumlenen bir haldir.
* Ağır PKO’su olan kadınların bir bölümünde “gizli şeker” daha fazla görmekteyiz ve PKO’su olan kadınlar ileri yaşlarda şeker hastalığına henüz ivedi yakalanmaktadırlar.
* Rahim iç tabakasının progesteron hormonu etkisinden mahrum kalması ve daimi kalınlaşması belli bir müddet ardından bu dokuda kanser lideri farklılıklar meydana gelmesine (endometrial hiperplazi, hastalık fazla zaman devam ettiğinde ise kanser gelişmesine (rahim kanseri) sebep olabilmektedir.
* PKO kadında androjen (“erkeklik”) hormonlarının aşırı salgılandığı bir haldir.
Bu nedenle uzun vadede, kadında artmış androjen hormonlar kan lipid (yağ) metabolizmasını negatif etkilemekte, kalp-damar sistemi hastalıklarının meydana çıkma tehlikesini artırmaktadır.
Tedavisi
Polikistik overin ilaçla tedavisinde esas prensip yumurtlamanın yarıda kalmasını engellemek ve böylelikle yumurtalık dokusu içindeki kist adedinin artmasının önüne geçmektir.
Bu gaye ile çocuk arzusu olmayan bir kadında yumurtlamanın hiç başlamaması, çocuk arzusu olan bir kadında ise yumurtlamanın tamamlanmasına yönelik rehabilitasyon yapılır.Yumurtalık dokusundaki kist adedinin artışı bu yolla engellendiğinde eskiden oluşmuş kistik yapılar bir müddet ardından kendi kendine yok olmaya ve böylelikle kistlerden salgılanan “erkeklik hormonu” miktarı gittikçe azalmaya başlar.
Kullanılan ilaçlar adet düzenini de sağladıklarından noksan olan progesteron hormonunun yaratabileceği olumsuzluklar giderilmiş gerçekleşir.
Çocuk arzusu olmayan bir kadında tedavide çoğunlukla doğum muayene hapları seçenek edilir.
Bu ilaçlar yumurtlamayı asli evresinde, folikül gelişmeyi basamağında geçici olarak durduran ilaçlardır.
İlaçların içersinde tespit edilen progesteron hormonu rahim iç tabakasını kalınlaşmaktan korur ve adet kanamalarının derli toplu olmasını sağlar.
Tıbbi nedenlerle doğum muayene hapı kullanamayan ya da kullanmak istemeyen bayanlarda adet düzeni belirli sürelerle verilen progesteron hormonu vasıtası ile sağlanır.
Çocuk arzusu olan bir kadında yumurtlamayı sağlayıcı ilaçlara müracaat edilir.
Bu ilaçlar ağız yolu ile alınan kapsül şeklinde ilaçlar olabileceği gibi, tedaviye cevap alınamaması halinde iğne şeklinde sarfedilen henüz kuvvetli, fakat yan tesirleri daha çok ilaçlara müracaat dilmesini gerekebilir.
Polikistik over bir kısır döngü hastalığı olmasından kısır döngünün henüz değişik noktalardan kırılmasıyla rehabilitasyon yoluna gidilebilir;
Kilo verilmesi yumurtlamanın kendi kendine düzelmesini sağlayabileceği gibi, yumurtlamayı sağlayıcı ilaçlara daha az dozlarda cevap alınmasına katkıda bulunabilir.
Büyümüş ve birden fazla kist sahibi olan yumurtalıklara laparoskopi yöntemiyle ulaşılarak yumurtalık dokusu içindeki kistlerin bir bölümünün patlatılarak yok edilmesi kısır döngüyü kırarak hastalığın düzelmesine ehemmiyetli katkılarda bulunabilir.
Günümüzde bu formüle nadir de olsa başvurulmaktadır.
PKO ile şeker hastalığı arasındaki yakın temas, tedavide nihai senelerde kan şekerini düşürücü özelliğe sahip ve ağızdan alınan kapsül şeklindeki ilaçların (metformin) kullanılmasını gündeme getirmiştir.
Bu rehabilitasyon mukavemetli PKO vaziyetlerinde yararlı olabilmektedir.

Google Aramaları

Benzer içerikler

Yapılan Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

sohbet - sohbet sohbet-