Aşk / İlişkilerAyrılık-Boşanma Retroaktif Kıskanclıklar.

4 ay önce Ayhan Kayıt tarafından eklendi. kez görüntülendi. 0 yorum yapıldı.

Retroaktif Kıskanclıklar hatta o görüntüleri zihnimde canlandırıp, çıldırıyorum.” Bu sözler, şaka değil.
Bir hastasının psikiyatristine aktardığı gerçek hisler.

Retroaktif Kıskanclıklar Sebebi

Evet, retroaktif veyahut başka isimiyle geriye dönük kıskançlık işte tam anlamıyla bu tür bişi.
Bir tür obsesyon olan bu meselenin pençesindeki şahıslar, hem partnerlerinin külüstür ilişkilerine karşı aşırı bir merak dürtüsüne sahip oluyor hatta onun geçmişte karşı cinsle yaşadığı birçok tecrübesi öğrenmekten tarifsiz bir efkâr hissediyorlar.
İlginç değil mi? Harbiden de öyle.
İnsanoğlunun bilinmezlerle dolu psikolojik dünyası derinlerine indikçe bizi şaşırtmaya sürüyor.
Peki, retroaktif kıskançlık sebep ve ne şekilde meydana çıkıyor,rehabilitasyonu sebep gerçekleştiriliyor? Bütün bu soruların cevabını öğrenmek içersinde Eksper Muayenehane Psikolog ve Hipnoterapist Mehmet Başkak’a danıştık ve bakın ne gibi bulgular edindik.

GEÇMİŞE YÖNELIK SAĞLIKSIZ İLGİ

Retroaktif kıskançlık (kısmen geriye dönük kıskançlık veya hutretrospektif kıskançlık şeklinde de biliniyor), partnerinizin cinsel ya daromantik geçmişine yönelik sağlıksız bir alaka çeşidi demek.
Çoğu şahıs, partnerlerinin geçmişi ile ilgili kuşkucu düşüncelere kapılıp, kısmen kıskançlaşabilse de, bu vaziyet çoğunlukla defa sürmüyor, geçici oluyor ve ehemmiyetli bir soruna işaret etmiyor.
Ancak bu düşünceler zihinde muayene edilemez biçimde geliştiğinde ve geçmiş ilişkiler üstüne kurulan varsayımsal senaryolar ilişkinin bugününü etkilemeye başladığında retroaktif kıskançlıktan soz etmek gerekmektedir.
Çünkü retroaktif kıskançlık, temas içersinde tespit edilen fertleriüze biliyor, temasa zarar verebiliyor hem de teması baştan aşağı birmeseleye dönüştürüp, bitirebiliyor.
Retroaktif kıskançlık yaşam sürdüren fertler çoğunlukla alçaktasıralanan esas duygu ve vaziyetleri yaşıyorlar.

KORKU: Korku retroaktif kıskançlık yaşam sürdüren fertlerin hissettiğiesas duyguların başında geliyor.
Bu bireylerde evvelki sevgilerle kıyaslanma ve neticeninde beğenilmeyip terk edilme korkuları kesif oluyor.

ÖFKE: Fert, partnerinin geçmişini düşünürken kendini sinirli hissedip “neden onunla çıktı, sebep bunu benimle değil de bir başkasıyla yaptı” şeklinde takıntılı düşüncelere sahip olabiliyor.
Sürekli partnerini suçluyor, sakin bulunduğu anlarda, mantıksız olduğunu bildiği durumda, ciddi hiddet nöbetleri yaşayabiliyor.

KAYGI: Partnerin geçmişi hasebiyle hissedilen kesif kaygı anksiyete ataklarına yol açabiliyor.
Bu şahıslar geleceğe karşı umutsuz ve depresif hislere sürüklenebiliyor.
ŞÜPHE: En zorlu hislerden bir tanesi de şüphecilik.
Retroaktif kıskançlık yaşayanlar partnerlerinin geçmişteki ilişkilerin tamamını hiçbir zaman anlatmadığını düşünüyorlar.

MERAK: Aşırı merak duygusu içersinde olan bu fertler, partnerin geçmişine yönelik saklı veyahut açık incelemeler yapabiliyorlar.
Partnerin geçmişi ile ilgili daha çok malumat edinmek içersinde duyulankuvvetli bir heves, partnerin şahsi alanlarının (e-posta hesapları, sosyalbasın profilleri, cep telefonları vb.) ihlal edilmesine kapı aralayabiliyor.

ŞİDDET: Yargılama ve hiddet hisleri, geriye dönük kıskançlıktan mustarip olanları, partnerlerini önceden yaptıklarıyla alakalı sorguya çekmeye sürüklüyor.
Bu şahıslar partnerlerine daimi aynı sualleri soruyor fakat aldığı benzer cevaplarla tatmin olmuyor, ona duygusal veyahut fiziksel şiddet uygulayabiliyor.

BALTALAMA: Partnerin romantik ya da cinsel geçmişi ile ilgili uygulanan alaycı, pasif / saldırgan açıklar, her seferinde bir tartışmaya sebep olmayabiliyor, fakat teması biraz biraz baltalıyor.

BİR TÜR OBSESİF

Peki, geriye dönük kıskançlık obsesif kompülsif arıza mu? Psikolog Mehmet Başkak, bu hususta şu tespitlerde bulunuyor: “Retroaktif kıskançlığın çoğunlukla obsesif kompülsif sorunun bir formu bulunduğu şeklinde anılmasının sebebi, obsesif kompülsif arıza ile benzer özelliklerin birçoğunu paylaşması.
Geriye dönük kıskançlık mevzubahis olduğunda partnerin görüntüleri ve “mini film senaryoları” (başka bir erkek veyahut kadınla birlikte)defalarca kez bireyin zihninde akıyor.
Onlar partnerlerini en olmadık biçimlerde, pozisyonlarda düşünmekten kendilerini alamıyor, sonundaysa negatif senaryolar takıntılı bir hal alıp, zihinlerini daimi meşgul ediyor.” Bu durumdan yakınan bir şahıs çoğunlukla hissettiği negatif duygu ve düşüncelerin baskısından kurtulmak içersinde normal dışı tutum kalıpları geliştiriyor. Ancak geçmiş ile ilgili düşünmeyi bırakmaya çalıştıkça geçmişle alakalı düşünceler daha çok güçleniyor. Geriye dönük kıskançlık duygusuyla alakalı yineleyen kanaatleri takıntılı olarak yaşam sürdüren çoğu insanda başka obsesif kompülsif meselelerda zaman içinde gelişebiliyor.
60 YIL Evvelki MEKTUP Sebebinden BOŞANMIŞLAR!

Retroaktif kıskanclık1 - Retroaktif Kıskanclıklar.Tarihe geçmiş en enteresan retroaktif kıskançlık vakalarından birisi herhalde geçen senelerde ABD’nin Minnesota vilayetinde yaşanan olsa lüzum.
Bir gazete haberinde rastladığımız hikayeye göre, 88 yaşında olan adam, 82 yaşında olan karısının, onunla izdivaç etmeden evvel kilise korosunda şarkı ifade eden bir gence yazdığı romantik mektubu bulmuş, bu mektup hasebiyle defa öfkelenip karısını boşamış.

TEDAVİSİ Olası MÜ? EVET MÜMKÜN

“Geçmişe dönük kıskançlıktan mustaripseniz, bu vaziyeti rehabilitasyonu olmayan bir hastalık gibi görmenize lüzum yok,” diyor Psikolog Mehmet Başkak.
Saplantılı düşüncelerin, geçmişte olan olayların bizim zihnimizdeki kalıntılarıyla, kötü etkileriyle alakalı olduğunu bildiren Psikolog Başkak, şu tavsiyelerde bulunuyor: “Geçmişte yaşananlar geçmişte kalır ve onlarla şu lâhza savaşmak içersinde bir neden yok.
Sorunun kaynağı, partneriniz veyahut onun sizi tanımadan evvelki evliliği  ilişkisi değil, mesele sizin zihninizdeki geçmişle alakalı çözülmemiş, yarım kalmış negatif hisler.
Yaşadığınız anda kendinizi korumanız lüzumlenen somut bir tehdit olmamasına karşın, bilinçaltında terk edilme, başkasıyla kıyaslanma, kaybetme ve benzer şeklinde ilerleyen bir tehdit algısı oluyor.
Bu da kendinizi kıymetli bulmama, dip endişe ve özgüven problemleri ile alakalı ve ciddi bir rehabilitasyon ve terapi sürecini gerektirir.
Psikolojinin çoğu tekniği bundan sonra, böyle saplantılı kıskançlıkproblemleri ile boğuşan şahıslara tesir destekler sunabiliyor.
Birçok psikoterapi tekniği ile dip duyguların temizlenmesini gerçekleştiren hipnoterapinin de takviye olarak kullanılmasıyla sorunların çözümü süratli gerçekleşebiliyor.
Bu tür kıskançlık kanaatleri, kontrolden çıkıp obsesif duruma gelmişse atılacak en doğru ismim ekspere danışmak.”

“Önce Onlar Ile ilgili Malumat Ediniyor, Ardından Onları Küçümsüyordu”
Bilgisayar programcısı 31 yaşında olan Yeliz M.
retroaktif kıskançlık sorunu hasebiyle erkek arkadaşından ayrılmış ve yaşadıklarını şöyle özetliyor: “Bundan iki sene evvel defa güzel olduğunu düşündüğüm bir temas yaşamaya başladım.
Erkek arkadaşımın oldukça çağdaş, ileri görüşlü bir insan olduğunu düşünüyordum.
Ancak ilişkimizi bir ileri boyuta taşıyınca ve ben onun evine taşınınca beni defa şaşırtan kimi meseleler baş gözler önüne serdi.
Devamlı külüstür erkek arkadaşlarımı soruyor, onlar ile ilgili bulgularediniyor ardından da gelişen dönemlerde bu verileri kullanarak onları -aslında bundan dolayı beni- küçümsüyordu.
Örneğin içlerinden birisinin lise mezunu olduğunu öğrenmişti vemünakaşa anlarımızda bana “eski cahil sevgiline geri dön, sen ona layıksın” diye bağırıyordu.
Beni defa rahatsız eden bir başka mevzu da, külüstür ilişkilerimin cinsellik boyutunu detaylı şekilde öğrenmeye çalışmasıydı.

Google Aramaları

Benzer içerikler

Yapılan Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

sohbet - sohbet sohbet-